اسپلش اسکرین یا Splash screen

کلمه اسپلش به معنی چلپ و چلوپ یا پاشیدن است و همانگونه که می دانیم یکی از دلایلی پویایی زبان استفاده و به کار بردن کلمات و عبارات در زمینه های مختلف است و در علوم کامپیوتر این جایگزینی را بسیار می بینیم مثلا ماوس (موش) را برای تجهیزی استفاده کردند که شکل ظاهری آن شبیه موش بود اما کاربردش در کامپیوتر چیز دیگری است، دکتر حسابی یکی از بزرگترین پیشگامان واژه گزینی در علوم می باشد که عبارات زیادی را واژه گزینی کرده و معادل سازی فارسی برای آن انجام داده است.

در گرافیک کامپیوتری، المان ها و عناصر گرافیکی بسیار زیادی وجود دارد که یکی از آنها اسپلش اسکرین (Splash screen) می باشد و کاربرد بسیار ساده اما مهمی دارد به این صورت که وقتی نرم افزاری را روی کامپیوتر یا گوشی خود باز می کنید تا اجرا شدن آن نرم افزار مدت زمانی طول می کشد و اگر در این زمان چیزی به کاربر نشان داده نشود ممکن است کاربر تصور کند که سیستم هنگ کرده یا دستور دریافت نشده است پس برای اینکه چیزی نمایش داده شود و کاربر متوجه شود که سیستم در حال اجرای فرمان اوست صفحه ای نمایش داده می شود به این صفحه اسپلش (Splash) میگویند. البته استفاده از اسپلش اسکرین‌ها را می توان به عنوان ابزاری برای برندسازی و جلب توجه کاربر به محصول استفاده کرد.

نمونه های اسپلش اسکرین مانند صفحه اجرای نرم افزار ورد و یا همه نرم افزار های دیگر

اسپلش اسکرین Splash screen
اسپلش اسکرین (Splash screen) تصویری است که هنگام اجرا کردن یک برنامه یا بازی نمایش داده می‌شود.

ممکن است به این نوع صفحه‌ها، صفحه شروع (Startup screen) صفحه راه‌اندازی (Launch Screen) یا خوشامدگویی (Welcome screen) نیز گفته شود.

استفاده از اسپلش اسکرین به خصوص در مورد نرم افزارها و بازی‌های حرفه‌ای با فرایند لود طولانی یا سنگین کاملا رایج می‌باشد. بوت اسپلش (Boot splash) یا بوت اسکرین (Boot screen) نیز به صفحه معادلی در سیستم عامل‌ها اشاره می‌کند که طی فرایند بوت شدن آن‌ها نمایش داده می‌شود.

از آنجایی که اسپلش اسکرین‌ها نشان‌دهنده در حال انجام بودن یک عمل هستند نوعی نشانگر پیشرفت (Progress indicator) محسوب می‌شوند و ممکن است در آن درصد پیشرفت اجرا یا لود شدن نیز نمایش داده شود و این درصد به صورت آیکن های متفاوتی ممکن است نمایش داده شود که طراحی آن نیز بر عهده Graphic Designer یا طراح گرافیک می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا