نرم افزار ایلوستریتور Adobe Illustrator

برنامه Adobe Illustrator در دسته نرم افزارهای طراحی گرافیک است که توسط طراحان گرافیک، طراحان وب و تصویرگران حرفه ای، نگارگران، هنرمندان رشته های هنر های تجسمی و همچنین در صنایع نظیر CNC برای تابلو های تبلیغاتی و شبرنگ و در طراحی داخلی برای برش و ساخت طرحهای دکوراتیو و طرحهای اسلیمی و به طور کلی برای ایجاد تصاویر گرافیکی استفاده می شود. ادوبی ایلوستریتور نرم افزاری است که توسط شرکت ادوبی ساخته شده است. Illustrator دارای انواع مختلفی از ابزارهای متنوع طراحی است که به طراحان اجازه می دهد به راحتی تصاویر گرافیکی خود را درست کنند.

کاربرد ایلستریتور بسیار وسیع شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

۱-ابزار پرینت سه بعدی

بسیاری از افراد طرح خود را قبل از تولید، با استفاده از پرینت سه بعدی، چاپ کرده و  عمق و حس حجم را می بینند.

۲- بازی های ویدیویی

بازی Final Fantasy یا Dragon Quest یا بازی های ویدیویی ژاپنی Square Enix را دیده اید. این غول بازی های ویدئویی جهانی، کارهای طراحی خود را با استفاده از این نرم افزار ها طراحی می کنند و البته می دانید که با یک نرم افزار همه کار انجام نمی شود و در طراحی های اولیه از این نرم افزار استفاده می شود.

۳- دستگاه های پوشیدنی

IOT بخوانید آی او تی که مخفف  Internet of Things یا اینترنت اشیاء می باشد و ابزارهای متصل مانند دستگاههای پوشیدنی، نیاز به صفحه نمایش های کوچک دارند. بسیاری از طراحان رابط کاربری (User Interface – UI) در Illustrator مشغول کار هستند تا ضمن تأکید بر سادگی و بهره‌ وری ، UI را در ابعاد کم طراحی کنند.

۴- طراحی بسته بندی محصولات

طرح و قالب یک جعبه که برای بسته بندی یک محصول استفاده شده است نتیجه زحمات یک طراح حرفه ای است که به احتمال زیاد از Illustrator استفاده می کند.

۵- ایموجی ها

Illustrator به منظور ایجاد ایموجی های جدید و تازه کردن قدیمی ها، توسط علاقه مندان به ایموجی ها و طراحان حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

۶- مد و فشن

آیا می دانید کفش های نایک، لباس های ویکتوریا و پیراهن رالف لورن در Illustrator طراحی شده است؟ اگر به فکر وارد شدن در دنیای مد و فشن هستید، وقت آن است که روی مهارت های طراحی خود با ایلستریتور کار کنید.

۷- تصاویر متحرک

تقاضا برای طراحی عناصر گرافیکی روز به روز در حال افزایش است، زیرا طرح های گرافیکی برای حضور آنلاین و ایجاد برندهای تبلیغاتی، جذاب تر هستند و شرکت های بزرگ و کوچک بیشتر به این رسانه متوسل می شوند. طراحان نقاشی متحرک تمایل دارند قبل از وارد کردن فایل ها به After Effects ، از Illustrator به عنوان اولین قدم استفاده کنند.

گرافیک کامپیوتری به دو دسته برداری و پیکلسی تقسیم بندی می شود.

در نرم افزار های مبتنی بر پیکسل که رستر هم نمامیده می شوند تصاویر از مجموعه ای از نقاط در کنار هم ساخته می شوند و هر چه تعداد این نقاط بیشتر باشد کیفیت تصویر بیشتر می شود. نرم افزار فتوشاپ مناسب  است برای ویرایش این تصاویر. البته ذکر این نکته ضروری است که با تغییر اندازه تصویر کیفیت تصویر تغییر می کند و این تصاویر و این نرم افزار ها مناسب برای کار بر روی طراحی هایی که به اندازه وابسته هستند اصلا مناسب نمی باشد و برای طراحی مواردی مانند لوگو و آرم و بسته بندی هرگز سراغ این تصاویر و نرم افزارها نروید.

در نرم افزار های برداری که ترجمه کلمه Vector  است تصاویر از معادلات ریاضی ساخته می شود و هر بخش و بلاک از تصویر یه مسیر است که با یک معادله ریاضی ساخته شده است به همین دلیل این تصاویر وابسته به ابعاد و سایز نیستند و هر اندازه بزرگ شوند کوچکترین کاهشی در کیفیت تصویر نخواهد داشت و این بزرگترین مزیت این نوع تصاویر می باشد که آنرا مناسب انجام بسیاری از کارهای گرافیکی می کند.

در دوره ایلستریتور با طراحی بسیاری از المانهای گرافیکی از جمله لوگو، آرم، تایپوگرافی، طراحی ست اداری، طراحی بسته بندی، اینفوگرافی، پیکتوگرام، جلد کتاب، کارکتر و شخصیت پردازی، طرح ها و نقوش اسلیمی و … آشنا می شوید.

در این لیک  برخی از نمونه کارهای دانشجویان ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا