RSS

RSS مخفف “Really Simple Syndication” است و در برخی جاها از آن به اختصار کلمات “Rich Site Summary” یاد می شود.
آر اس اس یعنی نمایش تمام محتویات یک صفحه وب بدون هیچ دیزاین یا صفحه آرایی که تنها برای خواندن اطلاعات و محتویات یک صفحه استفاده می شود. آر اس اس ها، توسط کدهای xml نوشته می شود که این کدها، همان کدهای html هستند منتهی بدون دیزاین و کدهای صفحه آرایی. فایلهای ساخته شده با کدهای xml دارای همان پسوند xml هستند و به دلیل نداشتن هیچ چیدمان و دیزاینی، دارای حجم بسیار پایینی می باشند.
برای خواندن rss ها نیاز است تا برنامه Rssخوان در سیستم شما نصب باشد تا بتوان از این فایل ها استفاده کرد. همانطور که گفته شد این فایل ها بدون چیدمان هستند بنابراین احتیاج است تا توسط برنامه ای خوانده گردند. (یکی از برنامه های Rssخوان، Rss Reader می باشد)
چند ابزار گردآوری خبر : FEEDDEMON و SHARPREADER 
انتشار و جمع‌آوری
RSS به دو شكل ایفای نقش می‌كند: وقتی كه خودتان اطلاعاتی دارید كه می‌خواهید منتشر كنید و در اختیار دیگران قرار دهید، كار <نشر> یا SYNDICATION را انجام می‌دهد و زمانی كه بخواهید اطلاعاتی را به دست آورده و مورد استفاده قرار دهید، كار <گردآوری> یا AGGREGATION را برعهده می‌گیرد. برای این منظور به یك ابزار گردآوری احتیاج داریم كه بتواند به طور خودكار به سراغ سایت‌هایی برود كه به اشتراك آنها درآمده‌ایم.ابزارهای گردآوری در بازار و اینترنت فراوان یافت می‌شود، هم رایگان و هم غیررایگان، هم مستقل و هم الحاقی (از جمله NEWSGATOR كه برای 2003OUTLOOK طراحی شده است). یكی از این برنامه‌هاFEEDDEMON نام دارد. این برنامه، یكی از ابزارهای گردآوری اخبار است كه به صورت مستقل كار می‌كند و غیررایگان است.
برای استفاده از Google Readerشما به یک اکانت گوگل یا همان Gmail نیاز خواهید داشت.
برای اضافه کردن آدرس RSS یک سایت در بالا سمت چپ صفحه Subscription را کلیک نموده و پس از آن آدرس (RSS) سایت مورد نظر خود را وارد می‌کنید. سرویس آنلاین گوگل‌ریدر امکانات جالب و جذابی را در اختیار شما قرار می‌دهد، شما می‌توانید فید‌های خود را از طریق ابزارهای مختلف مشاهده نمایید. مهمترین مزیت Google Reader نسبت به دیگر خبرخوان‌ها در قابلیت همگام سازی RSSها بین ابزارهای مختلف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا