دیماند – گواهی ظرفیت

Demand

دیماند (Demand)

در لغت به معنی تقاضا می باشد و در صنعت برق، دیماند مقدار قدرتی است خریداری شده ای است که بایستی در هنگام خرید برق محاسبه شود و مقدار دیماند خریداری شده مشخص کننده حداکثر توان الکتریکی است که می توان به مصرف کننده ارایه داد و اگر مصرف کننده بیش از مقدار دیماند خریداری شده مصرف کند مشمول جریمه تجاوز از دیماند خواهد شد.
چرا دیماند وجود دارد؟
فرض کنید دو مصرف کننده صورتحساب برق یکسانی دارند مثلاً هر دو در ماه جاری نزدیک به 3 مگاوات ساعت انرژی الکتریکی مصرف کرده اند و پروفیل بار مصرف کننده اول تقریباً خطی بوده است یعنی مثلاً در همه ساعات روز و در همه روزهای یک ماه یک مقدار تقریباً ثابت مصرف کرده است فرض کنید یک هیتر 4 کیلوواتی همه 24 ساعت شبانه روز و در سی روز در ماه به برق بوده است.
4*24*30=2880 کیلو وات ساعت
یعنی 2.88 مگاوات ساعت نزدیک به 3مگاوات ساعت برق مصرف کرده است.
مصرف کننده دوم هم نزدیک سه مگاوات ساعت انرژی الکتریکی مصرف کرده است اما پروفیل بار مصرفی این مصرف کننده خطی نبوده و در بعضی ساعات شبانه روز 20 کیلووات ساعت مصرف کرده و در برخی ساعات 2 کیلو وات و گاهی هم اصلاً مصرفی نداشته است ولی سر جمع کنتور برای این مصرف کننده هم 2880 کیلو وات ساعت مصرف محاسبه کرده است.
حال سوال اینجاست آیا این دو مصرف کننده یکسان پول برق بپردازند؟ پاسخ این است “خیر” و مصرف کننده دوم چون در برخی از ساعات شبانه روز تقاضای زیادی از شبکه داشته است باید پول برق بیشتری بپردازد چرا که نیروگاه بایستی برای تقاضا های ثبت شده بایستی برق تولید کنند و برنامه ریزی برای احداث نیروگاه جدید شود. بر اساس میزان تقاضای مصرف کنندگان در حداکثر مصرف بایستی نیروگاه احداث شود و نیروگاه احداث شده تقریباً همیشه باید درحال تولید باشد و انرژی برق قابلیت ذخیره سازی در حجم وسیع را ندارد. پس مصرف کنندگان بایستی تقاضا یا دیماند خود را محاسبه کنند و بهترین شرایط را برای بهره برداری از سیستمهای الکتریکی خود داشته باشند و تا جای ممکن همزمان از همه وسائل الکتریکی استفاده نکنند. در یک کارخانه می توان با توزیع مناسب کار به بهینه ترین شرایط رسید به طور مثال برخی کارها که قابلیت جابجایی دارند در ساعات دیگر انجام شوند مثلاً کوره ریخت را می توان نیمه شب بارگیری کرد که هم هزینه برق ارزانتر است و هم همزمان برخی کارها نظیر امور اداری و مالی تعطیل است.
با این مقدمه دیماند توضیح داده شد در کشور ایران در سالهای اخیر خرید دیماند جای خود را به گواهی ظرفیت داده است به عبارتی متقاضی از بورس گواهی ظرفیت خریداری می کند و به این معنی است که در احداث نیروگاه جدید یا نگهداری نیروگاه سرمایه گذاری می کند.
اوراق گواهی ظرفیت سندی است قابلِ مبادله که با اجازۀ وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیتِ نیروگاهیِ قابلِ اتکاءِ جدید و یا کاهشِ قدرتِ قراردادیِ مشترکین موجود صادر می‌شود؛ واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرفِ تعهدِ تدارکِ یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود است.
قیمت گواهی ظرفیت در بورس تعیین می شود و هر روز متغیر است و امروز این عدد حدود نه میلیارد تومان برای هر مگاوات است.
طریقه محاسبه خرید 30 مگاوات گواهی ظرفیت
شصت درصد سی مگاوات بایستی گواهی ظرفیت خریداری شود
60%*30=18
پس 18 مگاوات گواهی ظرفیت بایستی خریداری شود. که با قیمت 9 میلیارد تومان در اسفند 1402 می شود 162 میلیارد تومان
طریقه پرداخت
30 درصد مبلغ مذکور بایستی در هنگام اتصال به شبکه پرداخت شود:
30%*162=48.60

چهل و هشت میلیارد و شصت میلیون تومان در مرحله اول باید پرداخت شود.

35 درصد مبلغ مذکور بایستی پس از نه ماه پرداخت شود:
35%*162=56.70

پنجاه و هفت میلیارد و هفتصد میلیون تومان در مرحله دوم باید پرداخت شود.

35 درصد مبلغ مذکور بایستی پس از نه ماه پرداخت شود:
35%*162=48.60

پنجاه و هفت میلیارد و هفتصد میلیون تومان در مرحله سوم باید پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا