انواع مدارک مهندسی در پروژه

Document Engineering

انواع مدارک مهندسی

مدرک مهندسی مدرکی است که توسط واحد کنترل پروژه تهیه شده است و پس از تمام شدن یک پروسه‌ی موفقیت آمیز و گرفتن تایید، توجیهی برای توسعه مهندسی و یا تشریح کاری که باید انجام شود به حساب می‌آید.
انواع مدارک مهندسی Document Engineering در یک تقسیم بندی کلی، به لحاظ مراحلی که برای تولید طی می کنند و همین طور از نظر نقشه های مهندسی شده در پروژه ها به Feasibility Design و Basic Design و Detailed Design تقسیم می شوند.

Feasibility Design یا conceptual Design

هر پروژه ای قبل از اینکه شروع به کار کند باید توجیه اقتصادی و فنی داشته باشد.در این مرحله پلن پروژه مورد بررسی و ارزیابی مالی و فنی قرار می گیرد. اگر اجرای آن توجیه پذیر بود سپس وارد فاز طراحی می شویم.

طرح پایه یا مفهومی (Basic design)

مدارک basic design از انواع مدارک مهندسی هستند که فرآیند و تجهیزات اصلی، ملزومات و امکانات پروژه را به طور کلی بررسی می کنند. مثلا به صورت نقشه ای هستند که کلیات ماجرا را به ما نشان می دهند. نقشه هایی مانند : نمای کلی و دورنمای پروژه Layout ، نقشه های فرآیند PFD و …

طراحی تفصیلی (Detailed design)

طراحی تفصیلی یا detailed design از انواع مدارک مهندسی می‌باشد و  مرحله ای است که در آن طرح پالایش می شود و نقشه ها، مشخصات و برآوردها ایجاد می شوند. detailed design یا طراحی تفضیلی شامل خروجی هایی مانند مدل های دو بعدی و سه بعدی، P & ID، تخمین هزینه ها، طرح های تدارکات و غیره می‌باشد. این مرحله جایی است که هزینه کامل پروژه مشخص می شود و همه ی اجزا و گام های پروژه به صورت خیلی دقیق و جزئیات کامل طراحی می شوند تا هیچ ابهامی وجود نداشته باشد.

مدارک مهندسی در پروژه های EPC

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا