رنگ

حالت هاي رنگی

هنگام کار در فتوشاپ یا Illustrator ، شما می توانید حالت رنگ فايل خود را به CMYK یا RGB یا PMS تنظیم کنید، برخی از حالتهای رنگ دیگر نيز وجود دارد، اما CMYK و RGB و PMS سه موردي هستند که شما باید بشناسيد.

CMYK

CMYK يكي از حالت هاي رنگ استاندارد براي ارسال فايل ها به چاپگر است (مجله، روزنامه، بروشور، فليكر، گزارش سالانه و … CMYK شامل ٤ رنگ فيروزه اي، ارغواني، زرد و سیاه (یا به اسم “كليد”) است.
هنگامي كه شما كاری را به مطبوعات ارسال مي كنيد، صفحات فيروزه اي، زرد، ارغواني و سياه ساخته مي شوند و سپس بر روي كاغذ چاپ مي شوند. در این مد رنگی تنها از جوهرهای فیروزه­ای، سرخابی، زرد و سیاه برای چاپ استفاده می­کند و کاربرد اصلی آن چاپ بروشور، کارت ویزیت، پوسترها و دیگر محصولات چاپی بر روی کاغذ است که بصورت افست چاپ می گردد.

RGB

 RGB مخفف رنگ هاي قرمز و سبز و آبي است كه براي نمایش بر روی دستگاههای ديجيتالي (مانیتور و موبایل و…) استفاده مي شود. RGB نسبت به CMYK محدوده ي رنگي بيشتري دارد، در صورت تبديل يك تصوير از RGB به CMYK بسیاری از رنگ های آن از بین می رود و RGB، در دستگاه­های دیجیتال و نمایش­گرهای کامپیوتری استفاده می­شود و بسیار روشن­تر از مد رنگی CMYK است.

رنگ پنتون یا PMS

بسیاری از شرکت ها از رنگ بخصوصی در محصولات تبلیغاتی خود استفاده می کنند که آن رنگ یکه و منحصر به فرد است و ممکن است با ترکیب رنگهای CMYK ساخته نشوند مثلا رنگ طلایی یا نقره ای و یا فسفری و… که با ترکیب CMYK ساخته نمی شوند پس این رنگها را جداگانه ساخته و عرضه می کنند. البته وجود پنتون صرفاً به دلیل عدم امکان ساخت یک رنگ با ترکیب رنگهای CMYK نیست بلکه گاهی برای جلوگیری از اشتباه در ساخت رنگ است مثلاً ممکن است شرکت هواپیمایی هما که رنگ آبی به خصوصی را سالهای سال است استفاده می کند برای اطمینان از اینکه این رنگ در سیستم CMYK تغییر کند به جای استفاده از رنگ CMYK برای ساخت آن رنگ آبی از سیستم رنگ PMS استفاده کند و این رنگ آبی را به صورت یک رنگ اسپات (Spot) در تبلیغات خود استفاده کند.
رنگ های پنتون طیف های گوناگون از رنگ هستند که توسط شرکت پنتون طبقه بندی و کد گذاری شده اند. شرکت پنتون(Pantone) که مرکز اصلی آن در نیوجرسی واقع شده است، ماخذ معتبر جهانی در زمینه رنگ است. بیش از ۴۰ سال است که پنتون با محصولات، خدمات و تکنولوژی پیشرو خود الهام بخش متخصصین طراحی در شناسایی رنگها است. در سال ۱۹۶۳ لورنس هربرت(Lawrence Herbert) موسس شرکت پنتون، یک سیستم ابتکاری برای تشخیص، تطبیق و ارتباط رنگها ایجاد کرد تا مشکلات مربوط به ایجاد رنگ دقیق و مناسب را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا