وضوح تصویر

وضوح تصوير یا Resolution: به تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش یا یک تصویر یا فیلم رزولوشن ( resolution ) یا وضوح تصویر می گویند، وضوح تصویر به صورتهای متفاوتی بیان می شود.

معمولا شرکت های سازنده کلماتی را روی محصول خود درج می کنند که تعیین کننده کیفیت تصویر است که اغلب هر کدام از این اصطلاحات به تراکم پیکسلی اشاره میکنند.

هنگام خرید دوربین دیجیتالی یا هنگام خرید موبلیل یکی از مشخصه های دوربین کیفیت تصویر برداری آن است که با واحد مگا پیکسل سنجیده می شود مثلاً می گویند 64 مگا پیکسل یا 64MP  که این عدد هر چه بیشتر باشد یعنی تعداد پیکسلهای موجود در تصویر بیشتر خواهد بود و کیفیت تصویر بالاتر خواهد بود.

پیکسل چیست؟ به هر نقطه رنگی یا نوری که در کنار هم یک تصویر واحد را شکل می دهند پیکسل گفته می شود. هرچه تعداد این نقطه‌ها بیشتر و نقطه‌ها نیز کوچک‌تر باشند، کیفیت بیشتر خواهد بود. تراکم قرارگیری این پیکسل ها بیان گر کیفیت و اندازه تصویر است.یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید وسایل دیجیتالی دارای نمایشگر مانند موبایل و تلوزیون باید در نظر داشت، بحث وضوح تصویر یا Resolution آن است.

به عنوان مثال هر نمایشگری که عرض آن 8 هزار پیکسل داشته باشد، 8K  نامیده می‌شود، نمایشگرهای 8K  دارای 4320×7680 پیکسل است یعنی دارای 7680 پیکسل در طول و  4320 پیکسل در عرض هستند که مجموعاً 33.2 مگاپیکسل را تشکیل می‌دهد.

حرف K به کیلو یا همان هزار و حرف M به مگا یا همان میلیون اشاره دارد.

منظور از 4k وضوح تصویری است که حدوداً 4000 پیکسل افقی داشته باشد. مثلا ابعاد 2160×4096  که مجموعاً 8،847،360 پیکسل حدود 8 مگا پیکسل در تصویر دارد.

در حال حاضر سرویس‌ها و دستگاه‌های زیادی شروع به ارائه 4K کرده‌اند. از جمله این سرویس‌ها و دستگاه‌ها، نتفلیکس، ایکس‌باکس وان (S و X)، پلی‌استیشن 4 پرو و Prime Video هستند. همه مسابقات جام جهانی 2018 به صورت 4k پخش شده‌ان و یکی از شبکه‌های تلویزیونی دنیا که قابلیت پخش عمومی 8K را دارد، شبکه NHK ژاپن است. این شبکه یک کانال 8K دارد و قصد دارد مسابقات المپیک 2021 را به صورت 8k پخش کند.

 

در هنگام کار با تصاویر در فتوشاپ و یا استفاده از تصاویر در نرم افزار های سه بعدی برای ساخت متریایل که اصطلاحا به آن تکسچر یا مپ می گویند نیز یکی از مهمترین مباحث کیفیت یا رزولیشن یا وضوح تصویر است که هر چه تصویر با کیفیت تر باشد متریال ساخته شده به واقعیت نزدیکتر خواهد بود.

نکته: هر چه رزولیشن یک تصویر بالاتر رود حجم و اندازه فایل زیاد تر می شود و فضای بیشتری برای نگهداری آن نیاز است و نرم افزارهایی گرافیک برای کار با این تصاویر نیاز به سخت افزار قدرتمند تری خواهند داشت. (هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد.)

در هنگام برخورد با رزولوشن با دو كلمه ي كليدي مواجه مي شويد DPI و PPI
DPI یا تعداد نقاط در اینچ Dot Per Inch

منظور از DPI تعداد نقاط موجود در هر اينچ از صفحه است. به طور كلي هرچقدر تعداد نقاط موجود در هر اينچ بيشتر باشد كيفيت تصوير بالا مي رود. 300 DPI حالت استاندارد براي تصاوير چاپي است و در صورتی که رزولیشن کم باشد تصاویر بی کیفیت چاپ خواهند شد و این امر یکی از مهمترین دغدغه ها در چاپ می باشد.

PPI یا تعداد پیکسل در اینچ Pixel Per Inch

منظور از PPI تعداد پيكسل هاي موجود در هر اينچ از هر صفحه است.زماني كه شما با برنامه ي فتوشاپ تصويري را بزرگ مي كنيد، تعداد پيكسل هاي موجود در هر اينچ از صفحه را افزايش مي دهيد، در نهايت كيفيت كاهش پيدا مي كند. رزولوشن يا وضوح در تصاوير پيكسلي قابل استفاده است نه در تصاوير وكتوري. هرچقدر تعداد نقاط موجود در هر اينچ بيشتر باشد كيفيت تصوير بالا مي رود.

LPI تعداد ترام های چاپ در واحد اینچ

واحد lpi کیفیت چاپ را به ما نشان می دهد. هر چه lpi بالاتر باشد ترامها ریزتر خواهد بود. برای رسیدن به مفهوم lpi کافی است یک کار چاپی که ترجیحاً lpi آن کم یا به عبارت دیگر ترام ها درشت تر باشند انتخاب کرده و در زیر لوپ ترامها را شمارش کنید. خواهید دید که بسته به lpi مشاهده شده تعداد ترامها متفاوت خواهد بود مثلاً ترامهای روزنامه معمولاً ۹۰ است بنابراین تعداد ترامهای شمارش شده در یک اینچ ۹۰ خواهد بود.

 

یک دیدگاه

 1. Hello, let me introduce you to our program.
  A program for fast website promotion.
  Result:
  – Your site is in the top of the search results.
  – The counter of visits grows before our eyes.
  – High scores on all indicators.
  – Earn money from advertising.
  The program has the ability to glue the sites of competitors to omit them in the search results.
  Learn more about the program.
  https://freetopfast.com/
  download

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا