هرب لوبالین

هرب لوبالین که در March 17, 1918 زاده و در تاریخ May 24, 1981 در سن 63 سالگی از دنیا رفتند، ایشان با نام The king of typography نیز شناخته می شوند و به عنوان یک طراح گرافیک (graphic designer)و با تخصص منحصر به فرد در زمینه تایپوگرافی مشهور می باشند.
این طراح گرافیک آمریکایی با رالف گینزبورگ در مجلات سه گانه گینزبرگ، Eros، Fact و Avant Garde همکاری کرد و مسئول زیبایی بصری خلاقانه این نشریات بود. او فونت، ITC Avant Garde را برای این مجلات طراحی کرد. این فونت را می توان به عنوان مرجع بسیاری از آثار هنری توصیف کرد و در لوگوهای ایجاد شده در دهه های 1990 و 2000 دیده می شود.
در تاریخچه تایپوگرافی معاصر دو نام را می‌توانیم برشمریم كه هركدام به نوعی منشأ اثر بوده‌اند، از طرفی «هرب لوبالین» با نگاهی كلاسیك منسجم و تأثیرگذار كه بیش از چهاردهه كه از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۸۱ فعالیت كرد و تأثیرات عمیقی گذاشت و از سویی «دیوید كارسن» با بیانی پیشرو و اكسپرسیو و در عین‌حال آوانگارد، شما تأثیرگذاری كدامیك را بیشتر می‌دانید.
یقیناً لوبالین، به لحاظ این‌كه او ادامه یك میراث فرهنگی را از قدیم در كارش آورد یعنی از خوشنویسی شروع می‌كند و در نهایت تأثیرش نیز بیشتر است.
ولی دیوید كارسن با بهره‌گیری از تكنولوژی فضاهای جدیدی را در تایپوگرافی ایجاد نمود، در حالی كه لوباین با تغییر فرم‌های حروف به طور مستقل و در مجموع در فضای حروف یك هویت بسیار قوی از خود به جای گذاشت.
هرب لوبالین یکی از پیشگامان انقلابی که در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ دنیای تبلیغات و طراحی را زیر و رو کرد، با به کارگیری راسنه ی حروف، ارزش پیام ها را تعالی بخشید. وی یافتن راه های بدیع و نوآورانه ی تغییر اشکال حروف همواره حروف را به سخن گفتن وا می داشت. لوبالین همیشه مجذوب اشکال سنتی حروف بود. همچنین وی به جمع آوری کتاب های قدیمی پرداخت و در هنگام طراحی هزاران آگهی مصور و نشانه نوشتاری (logo type )، برنامه های تبلیغاتی، بسته بندی، جلد کتاب و مجله که معرف فعالیت کارگاه هنری او در نیمه دوم فعالیت حرفه ای می باشند، به آن ها مراجعه می نمود. او به عنوان یکی از بنیانگذاران موسسه بین المللی حروف ITC و نشریه پردوام خط نگاری به نام یوآندال سی تلاش کرد تا شیوه های حروف نگاری صنعتی را از طریق اصلاحشان برای کاربرد در صنعت رو به رشدحروف چینی کامپیوتری احیا نماید و زمانی که حروفی برای بیان آنچه او حس می کرد وجود نداشت، آن را ابداع کند
هرب لوبالین ( تاثیر گذارترین طراح سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ تاریخ گرافیک امریکا) ساختار شکنی‌هایی مبنی بر سفارشی کردن شکل و شمایل و هماهنگی آن با مفهوم بر پایه‌ی تایپ دیزاین‌های خود انجام داده و به نوعی جریان سازی جدی برای تایپوگرافی با مفهوم امروزی را سبب شده‌اند.
لوبالین به تدریج با کسب تجربه و تخصص، تحت تاثیر صدا و صوت لغات قرار گرفت و انتقال پیام را با طراحی حروف، بسط و توسعه داد.او با کوتاه یا بلند کردن حروف، اشکال زیبایی خلق می کرد و به این ترتیب حالت ارتجاعی به حروف می بخشید.
او تا حدود بیست سال بهترین تایپوطراح گرافیک آمریکایی بود.
در سال 1964 لوبالین شرکت خودش را تاسیس کرد. او این شرکت را به نیت ایجاد ارتباط واضح و خلاق بنیاد نهاد.
طرح های پیچیده او را می توان در تمبرها، بسته بندی ها، آگهی هاو همچنین در ساختمان های بلند و آسمانخراش فورد در نیویورک مشاهده کرد.
همچنین او طراحی سرمقالات مجله های زیادی را بر عهده داشت که از همه جذاب تر برای او همکاری با مجله AVANT_GARDE بود.چون در این مجله ایده های پیشرفته ای برای پیشبرد حقوق مدنی، جنبشهای ضد جنگ و تحقیق درباره فرهنگ و جوانان آن روزها ارائه می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا